Logo
SABAHATTİN ALİ OLAYI

ZAMANA YENİLMEK

   Şu anda elinizde tuttuğunuz kitabın ilk baskısı 1978 yılında, yani dünya çapında ünlü öykücümüz Sabahattin Ali’nin öldürülmesinden 30 yıl sonra yapıldı. Kemal Bayram Çukurkavaklı, 1976 yılında başladığı bu çalışmada gazeteciliğin ötesinde büyük bir özveri gösterdi. Öyle ki, iki yıl süren çalışması boyunca zamanını ve parasını Sabahattin Ali’nin yaşamına giren kişilerle görüşebilmek için harcadı. Binlerce kilometreyi aştı, yüzlerce tanığa ulaştı. Bu tanıklarla da görüşmek, onların dünde kalan anılarını kaydetmek kolay olmadı. Çünkü 12 Mart 1971’den çıkan Türkiye kanla boyanmış karanlık bir tünelde 12 Eylül 1980’e doğru gidiyordu. İnsanlar korku içindeydi o günlerde. Bırakın dünü anlatmayı, ulu orta bir şekilde tuttukları partiyi bile söylemekten çekiniyorlardı.

   Babam Kemal Bayram, giderek sayfa sayısı artan kitabı iki cilde böldü. Bunda o günlerde onu, bazı önemli belgeleri “zaman sorumluluğu” nedeniyle kitaba koymaması için uyaran dostlarının, ağabeylerinin telkinlerinin önemli etkisi vardı. Böylece kitabın devamını yapamama düşüncesiyle de çalışmasına SABAHATTİN ALİ OLAYI / I demedi.

   Fakat “zaman sorumluluğunda” duyarlı olan Kemal Bayram zamana yenildi. Elindeki bulgu ve belgelerin tamamını yayınlayamadan 1992 ’de yaşama veda etti.

   Üzerinden 64 yıl geçmesine karşın sır perdesi kaldırılamayan cumhuriyet dönemimizin ilk aydın cinayetlerinden biri duruyor önümüzde. Bunu çözemezsek, Aksoy, Üçok, İpekçi, Mumcu, Hablemitoğlu ve diğer cinayetleri asla çözemeyiz. Ve bu sır perdesi bizim yüzümüzde, yüreğimizde gelecek kuşaklara utanç olarak kalır

“   Zamanın kime dost, kime düşman olacağı bilinmez” demiş Shakespeare. Benim de şimdilik kaydıyla söyleyeceklerim bu kadar Ülkemizin, insanımızın geleceği uğruna yaşamlarını harcayan bu koca yürekleri hayranlıkla, sevgiyle, saygıyla anarak

Alev Çukurkavaklı Mart / 2012